Tarashe Telegram
سر خط خبرها

آسمان خراش هایی که سایه ندارند، واقعیت یا بلند پروازی ؟ 0

نویسنده : آرش یزدانیان تاریخ : ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - 16:44 بازدید : 2884 بار
آسمان خراش هایی که سایه ندارند، واقعیت یا بلند پروازی ؟

بر اساس آمار در سال 2014 تعداد آسمان خراش های ساخته شده در شهرهای بزرگ جهان بیشتر از تعداد کل آنها در سال 2013 بوده است ! اما این آسمان خراش ها در کنار زیبایی هایی که دارند باعث ایجاد سایه هایی بلند بالا می شوند که خیابانهای اطراف خود را در سایه دائمی فرو می برد. اما به گزارش Wired شرکتی با نام NBBJ توانسته است دو برج جفتی طراحی کند که بر خلاف سایه افکنی بر محیط اطراف نور خورشید را به محیط منعکس می کنند. گفتنی است بر اساس طرح شهری لندن به زودی قرار است حدود 250 آسمان خراش در این شهر ساخته شود و همین باعث گردیده است تا طراحان و مهندسان صعنت ساختمان و برج سازی دست به کار شوند تا راه حلی برای مشکل سایه افکنی آسمان خراش ها پیدا کنند.

نحوه عملکرد این دو ساختمان بدین شکل است که هر ساختمان با استفاده از آینه های تعبیه شده بر روی برج نور خورشید را در مقابل سایه برج مقابل منعکس می کند و بدین ترتیب میزان سایه افکنی تا 60 درصد کاهش می یابد. اگر این سوال به ذهن شما نیز خطور کرده است که این انعکاس نور موجب تمرکز نور و ایجاد ذره بین های غول پیکری میشود که عابران را می سازاند باید بگوییم تکنولوژی استفاده شده در این برج های مفهومی به گونه است که نور را به صورت پراکنده و غیر متمرکز منعکس می کند تا مشکل تبدیل شدن به ذره بین برطرف گردد.

کریستین کوپ، مدیر طراحی شرکت NBBJ اعلام کرده است که برای طراحی این دو برج مفهومی تیم طراحان شرکت با استفاده از برنامه Rhinoceros طرحهای بسیاری پیاده سازی کردند که در نهایت توانستند میزان سایه افکنی را تا 60 درصد کاهش دهند.

به گزارش Wierd استفاده از آینه ها برای انعکاس نور خورشید قبلا نیز در شهری در نروژ که در احاطه کوهستان می باشد استفاده شده است تا بتوان فضای شهری را از سایه کوه های بلند رها کرد.

تصاویر بیشتر از نحوه عملکرد این طرح را در ادامه مشاهده کنید ...

tower-view.jpg

NLA-2015.jpg

منبع Wired
نویسنده
تصویر Arash

آرش یزدانیان هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک و عاشق هر آنچه که به نوعی با دنیای کامپیوتر و اینترنت در ارتباط هست ! تخصص اصلیم کدنویسی و طراحی وب می باشد و بیشتر مطالعاتم در همین زمینه متمرکز هست و در نهایت یک طرفدار دو آتیشه سیستم عامل ها و نرم افزار های متن باز !

نظرات
اطلاعات من را به خاطر داشته باش !
قوانین و مقررات ارسال نظر
  • شناسه اینترنتی شما در هنگام ثبت نظر ثبت می گردد.
  • جواب سوال حاصل جمع را به انگلیسی (5) وارد کنید !
  • از ارسال نظرات غیر مرتبط با موضوع مطلب خودداری کنید.
  • نظرات خود را به زبان فارسی ارسال فرمایید؛ نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • هرگونه توهین به سایرین، استفاده از الفاظ نامناسب و همچنین ارسال نظرات سیاسی و مغایر با قوانین کشور ممنوع می باشد.
  • وارد کردن فیلد ایمیل الزامی می باشد.
  • برای انتخاب عکس کاربری برای ایمیل خود در سایت گرآواتار ثبت نام کنید.