Tarashe Telegram
سر خط خبرها

گزارش کاسپرسکی از عملیات گسترده هکری بر علیه ایران و ۳۰ کشور دیگر 0

نویسنده : آرش یزدانیان تاریخ : ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - 21:46 بازدید : 760 بار
گزارش کاسپرسکی از عملیات گسترده هکری بر علیه ایران و ۳۰ کشور دیگر

پس از افشاگری شرکت کسپرسکی در زمینه سوء استفاده هکری و انجام بزرگترین دزدی هکری به ارزش یک میلیارد دلار از بانک های سراسر دنیا بخصوص آمریکا و اروپا این بار خبر دیگری از سوی این شرکت منتشر شده است که در نوع خود بسیار خاص و تکان دهنده به نظر می رسد.

بنابراین گزارش گروه هکری با نام Equation که از سال ۱۹۹۶ عملیات هکری بسیار گسترده‌ای از سوی این گروه انجام شده از سال ۲۰۰۸ عملیات هکری گسترده‌ای بر علیه کشورهای خاورمیانه بخصوص ایران از طریق آلوده‌سازی سخت‌افزاری صورت گرفته است. این گروه بیشتر به انجام عملیات هکری و جاسوسی در بستر موسسات مالی، نظامی، ارتباطی و انرژی و هسته ای معروف است و هم اکنون در اقدامی جدید با روشی بسیار پیشرفته در صدد جاسوسی از کشورهایی همچون ایران، پاکستان، روسیه، سوریه، افغانستان، هنگ‌کنگ، مکزیک، فرانسه، سوئیس، هند، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا بوده و کشورهای یاد شده بالاترین آلودگی سخت افزاری را تجربه کرده است.

شرکت کاسپرسکی از کشور یا کشورهای حامی این گروه و مقصد دقیق جاسوسی خبر نداده است ولی گفتنی است این گروه ارتباط بسیار نزدیکی با پروژه استاکس‌نت دارد که بر علیه برنامه هسته‌ای ایران از سوی کشورهای آمریکا و اسرائیل تدارک دیده شده بود. اما گفتنی است سطح عملکرد این عملیات بسیار گسترده‌تر و حرفه‌ای تر از پروژه استاکس‌نت می‌باشد.

به گزارش کسپرسکی گروه هکری اکوئیژن با ارائه ماژول ها و ابزارهای هکری از سال ۲۰۰۸ با نام‌های Equationdrug، Doublefantasy، Triplefantasy، Grayfish Fanny و Equationlaser اقدام به آلوده‌سازی دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل ویندوز کرده‌اند. این ابزار قادر به آلوده سازی فلش یو.اس.بی‌ها و حتی فرمویر های سخت‌افزاری است.

کسپرسکی در ابتدای گزارش خود اکوئیژن را اینگونه تعریف می‌کند: «این گروه حرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین گروهی است که تاکنون مشاهده کرده ایم.»

جالب است بدانید ابزار Equationdrug و Grayfish جزو اصلی‌ترین ابزار این حمله جاسوسی است و به محض ویروسی شدن دستگاه مذکور قادر است با تغییر فرمویر هارد دیسک مخصوصا هارد دیسک‌های با برند سامسونگ، وسترن‌دیجیتال، سیگیت و مکستور ابزار لازم برای جاسوسی را بر روی این سیستم ها نصب می‌کند و انجام این پروسه به گونه‌ایست که حتی با فرمت کردن هارد دیسک و نصب مجدد سیستم عامل نیز امکان رفع این نرم‌افزار جاسوسی وجود نخواهد داشت.

کسپرسکی اعلام کرده است که ۵۰۰ هدف در سراسر دنیا شناسایی کرده است که عمدتا از نوع سرور هستند. البته این ابزار جاسوسی قابلیت خود نابودی دارد ممکن است برخی از هدف‌های مورد بررسی کسپرسکی با اطلاع از زیر نظر قرار گرفتن خود را نابود کرده اند. جالب است در این میان کشورهایی مانند ترکیه، اردن و مصر در این بررسی به چنین بدافزارهایی آلوده نشده بودند. در ادامه نقشه ای از میزان آلودگی را می توانید مشاهده کنید ...

منبع Mashable
نویسنده
تصویر Arash

آرش یزدانیان هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک و عاشق هر آنچه که به نوعی با دنیای کامپیوتر و اینترنت در ارتباط هست ! تخصص اصلیم کدنویسی و طراحی وب می باشد و بیشتر مطالعاتم در همین زمینه متمرکز هست و در نهایت یک طرفدار دو آتیشه سیستم عامل ها و نرم افزار های متن باز !

نظرات
اطلاعات من را به خاطر داشته باش !
قوانین و مقررات ارسال نظر
  • شناسه اینترنتی شما در هنگام ثبت نظر ثبت می گردد.
  • جواب سوال حاصل جمع را به انگلیسی (5) وارد کنید !
  • از ارسال نظرات غیر مرتبط با موضوع مطلب خودداری کنید.
  • نظرات خود را به زبان فارسی ارسال فرمایید؛ نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • هرگونه توهین به سایرین، استفاده از الفاظ نامناسب و همچنین ارسال نظرات سیاسی و مغایر با قوانین کشور ممنوع می باشد.
  • وارد کردن فیلد ایمیل الزامی می باشد.
  • برای انتخاب عکس کاربری برای ایمیل خود در سایت گرآواتار ثبت نام کنید.