Tarashe Telegram
سر خط خبرها

تولید کنندگان دستگاه های اندرویدی ملزم به رعایت شروط توافق نامه MADA هستند ! 0

نویسنده : آرش یزدانیان تاریخ : ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - 20:33 بازدید : 627 بار
تولید کنندگان دستگاه های اندرویدی ملزم به رعایت شروط توافق نامه MADA هستند !

به تازگی جزئیات تازه‌ای از توافق بین گوگل با تولیدکنندگان ابزارهای همراه آندرویدی منتشر شده است. طبق این توافق‌نامه گوگل برای استفاده از سرویس‌های خود، شروط متعددی را برای تولیدکنندگان سخت‌افزاری تعیین می‌کند.

با این که آندروید یک نرم‌افزار متن‌باز (Open Source) است ولی شرکت‌هایی که می‌خواهند بر محصولات خود از برنامه‌ها و سرویس‌های گوگل استفاده کنند باید مجوز لازم را از این شرکت آمریکایی دریافت دارند. نام توافق‌نامه اعطای چنین مجوزی Mobile Application Distribution Agreement است که به اختصار MADA نامیده می‌شود. متن توافق‌نامه MADA هیچگاه علنی نشده ولی به تازگی بخشی از آن به بیرون درز پیدا کرده است.

بر اساس جزئیات منتشر شده در این خصوص، شرکت‌ها نمی‌توانند فقط یکی از سرویس‌های گوگل از قبیل پلی‌استور، یوتیوب یا گوگل مپس را به کار گیرند بلکه باید تمام اپلیکیشن‌های گوگل را به طور پیش‌فرض در دستگاه‌های موبایلی خود نصب کنند. همچنین در این قرارداد آمده که گوگل حتی می‌تواند محل قرار گرفتن آیکون این برنامه‌ها را نیز به شرکت سازنده ابلاغ نماید. ضمناً جست‌وجوگر گوگل باید موتور پیش‌فرض جست‌وجو در وب باشد.

این توافق‌نامه حاوی تعداد زیادی ماده و بند است که از یک سو نشان‌دهنده کنترل دقیق گوگل بر نحوه استفاده از برنامه‌ها و سرویس‌هایش توسط دیگر شرکت‌هاست و از سوی دیگر، محدودیت‌ها و الزامات متعددی را بر دوش طرف قرارداد می‌گذارد.

منبع Rayvarz
نویسنده
تصویر Arash

آرش یزدانیان هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک و عاشق هر آنچه که به نوعی با دنیای کامپیوتر و اینترنت در ارتباط هست ! تخصص اصلیم کدنویسی و طراحی وب می باشد و بیشتر مطالعاتم در همین زمینه متمرکز هست و در نهایت یک طرفدار دو آتیشه سیستم عامل ها و نرم افزار های متن باز !

نظرات
اطلاعات من را به خاطر داشته باش !
قوانین و مقررات ارسال نظر
  • شناسه اینترنتی شما در هنگام ثبت نظر ثبت می گردد.
  • جواب سوال حاصل جمع را به انگلیسی (5) وارد کنید !
  • از ارسال نظرات غیر مرتبط با موضوع مطلب خودداری کنید.
  • نظرات خود را به زبان فارسی ارسال فرمایید؛ نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • هرگونه توهین به سایرین، استفاده از الفاظ نامناسب و همچنین ارسال نظرات سیاسی و مغایر با قوانین کشور ممنوع می باشد.
  • وارد کردن فیلد ایمیل الزامی می باشد.
  • برای انتخاب عکس کاربری برای ایمیل خود در سایت گرآواتار ثبت نام کنید.