Tarashe Telegram
سر خط خبرها

تحول خدمت سربازی با معرفی طرح "سرباز مقاومتی" 0

نویسنده : آرش یزدانیان تاریخ : ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ - 20:20 بازدید : 1983 بار
تحول خدمت سربازی با معرفی طرح

رهبر معظم انقلاب امسال را با نام "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" نامگذاری کردند و تاکید نموده‌اند که باید در خصوص اقتصاد مقاومتی اقدامات حقیقی و واقعی صورت پذیرد. ایشان نه تنها دولت بلکه تمامی نهادهای کشور را در عمل به اقتصاد مقاومتی مامور داشته اند. نیروهای مسلح نیز بارها از آمادگی خود در جهت عمل به اقتصاد مقاومتی سخن گفته اند.

اما هم اکنون شیوه کنونی خدمت سربازی به دلیل عدم به کارگیری لازم از توان و تخصص نیروهای جوان تطابقی با سیاست های اقتصاد مقاومتی ندارد. از سوی دیگر شیوه کنونی خدمت سربازی بر فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و کارآفرینان نیز اثرگذار است و یکی از دلایل خروج نخبگان شناخته می‌شود. بر این اساس لازم است تا علاوه بر حفظ نقش سربازان در تامين امنيت كشور، اقدامات عملی براي استفاده از پتانسيل علمي و مهارتي جوانان صورت پذیرد و از این ظرفیت ارزنده برای حل مشکلات کشور، به ویژه وضعیت اقتصادی استفاده شود.

ایده "سربازان اقتصاد مقاومتی" برای ترویج فرهنگ کارآفرینی و ایجاد انگیزه در بین جوانان برای شروع فعالیت های تولیدی، مطرح شده است. ایده‌ای که بر مبنای آن، هر فرد عامل در تاسیس کسب و کار که توانسته برای حداقل هفت نفر اشتغال تمام وقت (به استناد بیمه تامین اجتماعی) ایجاد نماید، به ازای هر یک ماه اشتغال تمامی هفت نفر، از یک ماه کسر خدمت برخوردار خواهد شد. طرحی که می‌تواند اشتغال زایی در پی داشته باشد و توسط اسناد سازمان تامین اجتماعی، ثبت شرکت ها و روزنامه رسمی کشور راستی آزمایی می‌شود و علاوه بر آن، مورد بررسی دقیق کمیته ارزیابی نیز ققرار خواهد گرفت تا امکان سواستفاده از آن وجود نداشته باشد.

از سوی دیگر دقت در  انتخاب اعطای کسر خدمت و نه معافیت، ساز و کاری تعریف شده در نیروهای مسلح بوده و چندین سال است که تجارب ارزشمندی در این زمینه وجود دارد. لزوم دوره آموزشی و فرایند بررسی سختگیرانه، سبب می‌شود تا این طرح به هیچ عنوان به منزله، راهکاری دور زدن خدمت سربازی تلقی نشود. راهكار ارائه شده محدوديت هاي نيروهاي مسلح در کسری بودجه، تامين امنيت و محدودیت در ایجاد تغییرات را در نظر داشته است و گفتنی است که حاصل هم اندیشی دانشجویان، اساتید دانشگاه و نظامیان با سابقه می باشد و اجرای صحیح آن برکات فراوانی برای کشور خواهد داشت. اینوگرافی این طرح را در ادامه می توانید مشاهده کنید ...

soldier-95.jpg

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید ...

منبع Tabnak
نویسنده
تصویر Arash

آرش یزدانیان هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک و عاشق هر آنچه که به نوعی با دنیای کامپیوتر و اینترنت در ارتباط هست ! تخصص اصلیم کدنویسی و طراحی وب می باشد و بیشتر مطالعاتم در همین زمینه متمرکز هست و در نهایت یک طرفدار دو آتیشه سیستم عامل ها و نرم افزار های متن باز !

نظرات
اطلاعات من را به خاطر داشته باش !
قوانین و مقررات ارسال نظر
  • شناسه اینترنتی شما در هنگام ثبت نظر ثبت می گردد.
  • جواب سوال حاصل جمع را به انگلیسی (5) وارد کنید !
  • از ارسال نظرات غیر مرتبط با موضوع مطلب خودداری کنید.
  • نظرات خود را به زبان فارسی ارسال فرمایید؛ نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • هرگونه توهین به سایرین، استفاده از الفاظ نامناسب و همچنین ارسال نظرات سیاسی و مغایر با قوانین کشور ممنوع می باشد.
  • وارد کردن فیلد ایمیل الزامی می باشد.
  • برای انتخاب عکس کاربری برای ایمیل خود در سایت گرآواتار ثبت نام کنید.