Tarashe Telegram
سر خط خبرها

تصویر ارسالی از فضاپیمای افق های نو کوه های پوشیده از برف در سطح پلوتو را نشان می دهد 0

نویسنده : نگار محمدی نسب تاریخ : ۲۰ فروردين ۱۳۹۵ - 18:35 بازدید : 1294 بار
تصویر ارسالی از فضاپیمای افق های نو کوه های پوشیده از برف در سطح پلوتو را نشان می دهد

فضاپیمای رباتیک افق های نو (New Horizons) اولین فضاپیمای ساخت دست بشر است که تا این حد در کهکشان راه شیری پیش رفته است، این کاوشگر که از نزدیکی سیاره کوتوله پلوتو در حال گذر است تصاویر جدیدی از آن به زمین مخابره کرده است که وجود برف در قله ی کوه های سیاره را ثابت می کند. محققان با بررسی تصاویری که در نیمه تابستان گرفته شده است دریافتند که بخشی از کوه های این سیاره پوشیده از برف هستند.

منطقه ای که این رشته کوه پوشیده از برف در آن مشاهده شده و با نام Cthulhu شناخته می شود و مساحتی بزرگتر از آلاسکا با 3 هزار کیلومتر طول و 750 کیلومتر عرض داشته و تقریبا تا نیمه ی خط استوای سیاره پلوتو ادامه پیدا می کند.

دانشمندان رنگ قرمز تیره این منطقه را به دلیل وجود لایه ای از تولین های تیره می دانند که سطح منطقه را پوشانده اند، گفتنی است تولین ها مولکول های پیچیده ای هستند که بر اثر تابش خورشید روی متان تشکیل می شوند. دانشمندان با افزایش رنگ تصویر یک رشته کوه در جنوب شرقی منطقه کاتولو را مشاهده کرده اند که ظاهرا حدود 420 کیلومتر طول دارد و رئوس کوه ها (قله ها) با مواد سفید رنگی همچون برف پوشیده شده است. دانشمندان با مقایسه این تصویر با تصویر تهیه شده توسط دوربین Multispectral Visible کاوشگر دریافته اند که ماده سفید در واقع مربوط به یخ متان است که در این نقاط صورت گرفته است.

این کشف جدید ثابت میکند که چگالی و تراکم گاز متان در بلندی های این سیاره همانند یخ در سیاره زمین بسیار بالاست. در همین زمینه، جان استنسبری، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی افق های نو نیز گفته است که از آنجایی که این گازها فقط قله ی کوه ها را پوشانده اند، می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که یخ های متان در پلوتو همانند آب در زمین هستند و در ارتفاعات بالا، فشرده و متراکم می شوند.

منبع gizmag
نویسنده
تصویر Negar

نگار محمدی نسب هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی. علاوه بر مباحث تخصصی رشته خودم به بحث هایی همچون تجارت الکترونیک، طراحی وب و ... نیز علاقمندم. در کنار تراشه به صورت حرفه ای به عنوان مدیر یک فروشگاه آنلاین نیز در حال فعالیتم.

نظرات
اطلاعات من را به خاطر داشته باش !
قوانین و مقررات ارسال نظر
  • شناسه اینترنتی شما در هنگام ثبت نظر ثبت می گردد.
  • جواب سوال حاصل جمع را به انگلیسی (5) وارد کنید !
  • از ارسال نظرات غیر مرتبط با موضوع مطلب خودداری کنید.
  • نظرات خود را به زبان فارسی ارسال فرمایید؛ نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • هرگونه توهین به سایرین، استفاده از الفاظ نامناسب و همچنین ارسال نظرات سیاسی و مغایر با قوانین کشور ممنوع می باشد.
  • وارد کردن فیلد ایمیل الزامی می باشد.
  • برای انتخاب عکس کاربری برای ایمیل خود در سایت گرآواتار ثبت نام کنید.