Tarashe Telegram
سر خط خبرها

استفاده از نقشه های آنلاین باعث کاهش قدرت مغز می شود ! 0

نویسنده : آرش یزدانیان تاریخ : ۱۴ فروردين ۱۳۹۵ - 20:55 بازدید : 984 بار
استفاده از نقشه های آنلاین باعث کاهش قدرت مغز می شود !

این روزها سرویس های آنلاین بی شماری پا به عرصه گذاشته اند که هرکدام نقش متفاوتی در تحت تاثیر قرار دادن زندگی افراد جامعه دارد. با آنکه راه اندازی سرویس ها مختلف روز به روز موجب آسان تر شدن زندگی می شوند اما در کنار مزایای بی شمار آنها، نباید نقش منفی آنها را نیز نادیده گرفت. یکی از سرویس های آنلاین بسیار پرکاربرد در دنیای امروز سرویس نقشه های آنلاین و GPS می باشد که نقش عمده در مسیریابی دارند و افراد بسیاری جهت یافتن مکان های مورد نظر خود از این سرویس ها بهره میگیرند. سرویس هایی همچون Google Maps ،Apple Maps و ...

اما باید در نظر داشته باشید که این نقشه ها با وجود امکانات بسیاری که دارند به جهت خطاهای سیستمی، عمدی و گاه انسانی دارای مشکلاتی نیز هستند. به عنوان مثال بیش از پنج سال است که گردشگرانی که برای دیدن کوه Mount Rushmore در داکوتای جنوبی از نقشه گوگل برای رسیدن به مقصد استفاده می کنند باوجود نصب تابلوهای راهنمای مختلف در طول مسیر، با اعتماد به نقشه گوگل به آدرس اشتباهی مراجعه می کنند و پیگیری های مختلف به منظور تصحیح آدرس این مکان نیز به دلایل مختلفی همچنان به نتیجه ای نرسیده است؛ و یا در موردی عجیب یک تیم تخریب در ایالات متحده آمریکا به دلیل اشتباهات موجود در نقشه گوگل، خانه ای را به اشتباه با خاک یکسان کردند که البته این موضوع با دخالت گوگل و پرداخت خسارت وارده ختم به خیر شد.

در کنار مشکلات ذکر شده محققان اخیرا با بررسی دو جامعه آماری که دسته ای از نقشه های آنلاین و GPS برای مسیریابی استفاده می کردند و دسته ای از چنین امکاناتی بهره نمی گرفتند به این نتیجه رسیدند که دسته دوم در هیپوکامپوس مغز خود، کارایی بیشتر و عملکرد بهتری دارند. گفتنی است هیپوکامپوس مسئول مدیریت حافظه و درک فضا در مغز است و از کلیدها و نشانه های بصری برای ساخت یک نقشه شناختی از دنیای اطراف با کمک جهات جغرافیایی بهره می برد. همچنین در یک بررسی دیگر محققان دریافتند که رانندگان تاکسی لندن که از سرویس های نقشه آنلاین استفاده نمی کنند از هیپوکامپوس بزرگتری در مغز خود برخوردارند. باید گفت هیپوکامپوس و وسعت آن نقش موثری در ابتلا به بیماری آلزایمر دارد و افرادی که از هیپوکامپوس وسیع تری در مغز خود بهره مندند دیرتر به آلزایمر دچار می شوند.

نویسنده
تصویر Arash

آرش یزدانیان هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک و عاشق هر آنچه که به نوعی با دنیای کامپیوتر و اینترنت در ارتباط هست ! تخصص اصلیم کدنویسی و طراحی وب می باشد و بیشتر مطالعاتم در همین زمینه متمرکز هست و در نهایت یک طرفدار دو آتیشه سیستم عامل ها و نرم افزار های متن باز !

نظرات
اطلاعات من را به خاطر داشته باش !
قوانین و مقررات ارسال نظر
  • شناسه اینترنتی شما در هنگام ثبت نظر ثبت می گردد.
  • جواب سوال حاصل جمع را به انگلیسی (5) وارد کنید !
  • از ارسال نظرات غیر مرتبط با موضوع مطلب خودداری کنید.
  • نظرات خود را به زبان فارسی ارسال فرمایید؛ نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • هرگونه توهین به سایرین، استفاده از الفاظ نامناسب و همچنین ارسال نظرات سیاسی و مغایر با قوانین کشور ممنوع می باشد.
  • وارد کردن فیلد ایمیل الزامی می باشد.
  • برای انتخاب عکس کاربری برای ایمیل خود در سایت گرآواتار ثبت نام کنید.