Tarashe Telegram
سر خط خبرها

کشف نشانه هایی از یک ابرسیاه چاله جدید در کهکشان راه شیری 0

نویسنده : آرش یزدانیان تاریخ : ۲۶ دي ۱۳۹۴ - 17:32 بازدید : 2366 بار
کشف نشانه هایی از یک ابرسیاه چاله جدید در کهکشان راه شیری

تیمی از ستاره‌شناسان، موفق به شناسایی نشانه‌هایی از یک سیاهچاله نامرئی با جرم حدود 100 هزار برابر جرم خورشید در کهکشان راه شیری شدند. این تیم با استفاده از تلسکوپ رادیویی Nobeyama 45-m در ژاپن و تلسکوپ ASTE در شیلی توانسته‌اند یک سیاهچاله با جرم متوسط را در نزدیکی مرکز راه شیری شناسایی کنند.

سیاهچاله جدید ممکن است بتواند به دانشمندان در درک بهتر شکل‌گیری و تکامل ابر سیاهچاله‌هایی که در مرکز بیشتر کهکشان‌ها قرار دارند، کمک کنند. مدرک وجود احتمالی این سیاهچاله، یک ابر گازی عجیب در حدود 200 سال نوری از هسته کهکشان راه شیری است. این ابر گازی موسوم به CO-0.40-0.22 حاوی گازی است که در طیف غیر معمولی از پراکندگی سرعت حرکت می‌کند. با وجود نبودن هیچ نوع چاله یا جسم فشرده‌ای در این ابر، این سیاهچاله می‌تواند دلیل اصلی پراکندگی سرعت باشد.

در صورت اثبات این کشف، این نخستین بار است که یک سیاهچاله با جرم متوسط شناسایی شده است. این کشف می‌تواند راه‌های جدیدی را در جست‌وجو برای سیاهچاله‌ها با استفاده از تلسکوپ‌های رادیویی باز کند. با وجود برآوردها در مورد برخورداری کهکشان راه شیری از 100 میلیون سیاهچاله، تنها تعداد محدودی از آن‌ها توسط رصدخانه‌های پرتو ایکس شناسایی شده‌اند. بررسی ابرهای گازی فشرده با پراکندگی سرعت گسترده‌تر مانند CO-0.40-0.22 می‌تواند موقعیت‌های سیاهچاله‌های بیشتری را آشکار سازد.

منبع ISNA
نویسنده
تصویر Arash

آرش یزدانیان هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک و عاشق هر آنچه که به نوعی با دنیای کامپیوتر و اینترنت در ارتباط هست ! تخصص اصلیم کدنویسی و طراحی وب می باشد و بیشتر مطالعاتم در همین زمینه متمرکز هست و در نهایت یک طرفدار دو آتیشه سیستم عامل ها و نرم افزار های متن باز !

نظرات
اطلاعات من را به خاطر داشته باش !
قوانین و مقررات ارسال نظر
  • شناسه اینترنتی شما در هنگام ثبت نظر ثبت می گردد.
  • جواب سوال حاصل جمع را به انگلیسی (5) وارد کنید !
  • از ارسال نظرات غیر مرتبط با موضوع مطلب خودداری کنید.
  • نظرات خود را به زبان فارسی ارسال فرمایید؛ نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • هرگونه توهین به سایرین، استفاده از الفاظ نامناسب و همچنین ارسال نظرات سیاسی و مغایر با قوانین کشور ممنوع می باشد.
  • وارد کردن فیلد ایمیل الزامی می باشد.
  • برای انتخاب عکس کاربری برای ایمیل خود در سایت گرآواتار ثبت نام کنید.