Tarashe Telegram
سر خط خبرها

انحصار رو به پایان 3G رایتل 1

نویسنده : آرش یزدانیان تاریخ : ۲۲ فروردين ۱۳۹۳ - 01:59 بازدید : 1008 بار
انحصار رو به پایان 3G رایتل

حتما در جريان قرارداد اپراتور رايتل در مورد ارائه خدمات نسل سوم شبکه تلفن همراه يا همان 3G، به صورت انحصاري هستيد.
 
از زماني که صحبت از حضور يک اپراتور نوظهور با ارائه خدمات انحصاري با نام رايتل شد، بسياري از مردم و کاربراني که به دنبال خدمات و سرويس‌هاي پيشرفته بودند، ذوق زده شده و فکر کردند در زمان بسيار کوتاهي سرويس‌هايي را دريافت خواهند کرد که مدت‌هاست در انتظار آن‌ها هستند.
 
اما از آن‌جا که براي هر کاري نياز به يک برنامه‌ريزي دقيق است، متاسفانه حساب و کتاب‌هاي اين اپراتور درست از آب درنيامد و رايتل با موانع بسياري در اين ميان مواجه شد و همين ماجرا باعث شد که نتواند به موقع به ارائه خدمات مورد نظرش بپردازد. البته حق انحصار اين اپراتور يک بار ديگر هم تمديد شد و اين بار که به پايان اين حق انحصار نزديک مي‌شويم، بايد ديد که در اين رابطه چه تصميمي توسط مسئولان گرفته مي‌شود و آيا دوباره اين فرصت انحصاري بودن به رايتل داده مي‌شود يا اين که اجازه به اپراتورهاي ديگر هم داده مي‌شود تا در اين زمينه خودي نشان دهند.
 
اگر بخواهيم اين موضوع را بررسي کنيم بايد گفت که از يک طرف بسيار خوب است که به اپراتورهاي ديگر هم اين اجازه داده شود تا خدمات نسل سوم شبکه تلفن همراه را به کاربران‌شـان ارائه کننـد. زيرا اپراتورهايي مانند ايرانسل يا همراه اول مدت زمان مديدي اسـت که در انتظار ايـن فرصـت هستند و مسلما با کسب اين اجازه، سرويس‌هاي بسيار با کيفيتي را به کاربران يا مشتـرکان‌شان ارائه خواهند داد؛ همين ماجرا سبب خواهد شد که يک رقابت تنگاتنگ ميـان اپراتورها بر سر ارائه اين دسته از سرويس‌ها و خدمات به وجود آيد و به دليـل پيروز شدن در اين رقابت، کيفيت کارشان را بالاتر برده و سعي در ارائه خدمات با هزينـه مناسب‌تري داشته باشند تا کاربران بيشتري را به سمت خود جلب کنند.
 
اما از طرفي از ميان رفتن انحصاري بودن اين امتياز مي‌تواند به شکل محسوسي به ضرر اپراتوري مانند رايتل تمام شود.
 
زيرا تعداد مشترکان اين اپراتور بسيار کم‌تر از اپراتورهاي ديگر است و به نوعي اين خطر براي آن احساس مي‌شود که با وارد شدن رقباي ديگري نظير ايرانسل يا همراه اول، رايتل به صورت کلي همين تعداد محدود مشتري خود را هم از دست داده و به طور کلي از دور رقابت خارج شود.
 
تمامـي اين مسائل در کنار هم تصميم‌گيري در اين رابطه را بسيار دشوار خواهد کرد. در آخـرين خبرها اعلام شده است که وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات درصدد است تا با پايان يافتن دوره انحصار رايتل در شهريور ماه سال 93 به رغم اعتراض اين اپراتور به عملياتي نشدن شرايط کامل دوره انحصار، مجوزهاي جديد را به اپراتورهاي ديگر ارائه دهد.
 
از نظر وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات کشور، طبق آن چه در پروانه رايتل بوده، همکاري لازم در زمينه افزايش دوره انحصار اين اپراتور انجام شده و اکنون بايد اين حق را براي اپراتورهاي ديگر هم قائل شد تا بتوانند خدمات نسل سوم ارائه کنند.
 
او در پاسخ به انتقاد رايتل در زمينه قطع بودن تماس تصويري در دوره انحصار اين اپراتور و درخواست آن بر لزوم افزايش دوره انحصار، گفته است که با رايتل بر طبق قانون رفتار خواهد شد و در حال حاضر کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات خواسته‌هاي اين اپراتور را بررسي مي‌کند و هر تصميمي توسط اين کميسيون گرفته شود در نهايت عملي خواهد شد.
 
اما بدون شک ورود اپراتورهاي ديگر به اين ماجرا، مردم را بسيار هيجان‌زده خواهد کرد.

تگ ها
نویسنده
تصویر Arash

آرش یزدانیان هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک و عاشق هر آنچه که به نوعی با دنیای کامپیوتر و اینترنت در ارتباط هست ! تخصص اصلیم کدنویسی و طراحی وب می باشد و بیشتر مطالعاتم در همین زمینه متمرکز هست و در نهایت یک طرفدار دو آتیشه سیستم عامل ها و نرم افزار های متن باز !

نظرات
اطلاعات من را به خاطر داشته باش !
قوانین و مقررات ارسال نظر
  • شناسه اینترنتی شما در هنگام ثبت نظر ثبت می گردد.
  • جواب سوال حاصل جمع را به انگلیسی (5) وارد کنید !
  • از ارسال نظرات غیر مرتبط با موضوع مطلب خودداری کنید.
  • نظرات خود را به زبان فارسی ارسال فرمایید؛ نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • هرگونه توهین به سایرین، استفاده از الفاظ نامناسب و همچنین ارسال نظرات سیاسی و مغایر با قوانین کشور ممنوع می باشد.
  • وارد کردن فیلد ایمیل الزامی می باشد.
  • برای انتخاب عکس کاربری برای ایمیل خود در سایت گرآواتار ثبت نام کنید.
علی
علی 3 اسفند 1393 - 15:04

خدا رو شکر که انحصارش تموم شد